Volajte zadarmo 0800 801 100, Po-pia 8:00-16:00

0

Obľúbené produkty:

0
Košík

0

0,00

Nakúpte ešte za {0} a získate {1} ZADARMO!
Menu

Vstúpte do nového roku ekologicky

Dátum: 11.1. 2023

Vstúpiť do nového roka s rozhodnutím zamerať sa viac na ekológiu je rozhodne skvelý nápad. A nie je to ani tak zložité. Máme pre Vás pár jednoduchých rád, ktoré vo svojej firme môžete začať praktizovať takmer ihneď.Správna veľkosť obalu


Malé produkty zaslané v príliš veľkej krabici znamenajú zbytočnú záťaž pre životné prostredie. To si mimochodom uvedomuje aj Európska Únia, ktorá v smernici o obaloch a odpadoch z obalov do budúcnosti definuje, koľko voľného priestoru v krabici môže byť. Príliš veľký obal je však chybou nielen z pohľadu ekológie. Je to neefektívne hneď z niekoľkých dôvodov:

  • na fixáciu tovaru vo veľkej krabici je potrebné využiť oveľa viac výplňového materiálu = plytvanie materiálom = väčšia uhlíková stopa
  • veľká krabica zbytočne zaberá priestor u prepravca = do nákladného priestoru sa vojde menej zásielok = viac najazdených km = väčšia uhlíková stopa
  • veľký rozmer zásielky = väčšie náklady na prepravu
  • príliš veľký obal vyvolá aj zlý dojem u zákazníka = riziko straty zákazníka a zlé recenzie

Investícia do tých správnych obalov sa oplatí. Zásobte svoje expedičné pracovisko škatuľami rôznych veľkostí, alebo vyskúšajte krabice s nastaviteľnou výškou. Vďaka správnej voľbe obalov navyše minimalizujete riziká poškodenia zasielaného tovaru a tak predchádzate ďalším zbytočným nákladom, napr. na reklamáciu.Obaly vyrobené z recyklátov, recyklácie a upcykling

Recyklácia má zmysel. Vedeli ste, že viac ako 90% všetkých obalových materiálov na našom e-shope je vyrobená z recyklátov? Ide nielen o väčšinu kartónových produktov, ale aj pri niektorých plastových obaloch má recyklát významný podiel na zložení materiálu. Tieto produkty je možné taktiež znovu recyklovať. Odporúčame však tento proces Vašim koncovým zákazníkom čo najviac uľahčiť. Začať môžete úplne jednoducho a to tým, že:


Obmedzíte používanie lepiacej pásky

Lepidlo obsiahnuté ako v plastových, tak v papierových lepiacich páskach môže výrazne skomplikovať samotný proces recyklácie. Kvôli príliš veľkému množstvu lepidla môže dôjsť k poškodeniu stroja či znehodnoteniu výsledného recyklátu. Odporúčame preto používať čo najmenšie množstvo lepiacej pásky, alebo používať krabice so samolepiacim prúžkom a samosvorným či obálkovým dnom, pri ktorých lepiacu pásku vôbec nepotrebujete. Skvelé sú tiež krabice so zámkami, pri ktorých je potrebné len veľmi malé množstvo lepiacej pásky. Pokiaľ už ale balíte do klasických klopových krabíc a lepiacu pásku používate, odporúčame využívať skôr papierovú lepiacu pásku, a to s kvalitným lepidlom, ako je napr. Solvent. Vďaka kvalitnému lepidlu bude páska na krabici pekne držať a môžete ju tak využiť oveľa menšie množstvo, než u priemerných lepiacich pások, čo konečný proces recyklácie výrazne zefektívni.Použijete také obalové materiály, ktoré je možné ľahko roztriediť

Papierová obálka s bublinkovým vreckom vo vnútri sa bude Vašim zákazníkom recyklovať oveľa jednoduchšie, než napríklad klasická bublinková obálka, pri ktorej je nutné zložito plastovú bublinkovú fóliu oddeliť od papierovej časti obálky.

Ďalším príkladom je tzv. jednodruhové balenie. Kartónovou krabicou, ktorá je opatrená len malým množstvom papierovej lepiacej pásky spolu s fixačným materiálom na báze papiera alebo kartónu (papierové výplnekartónová strižSizzlepak) Vašim zákazníkom triedenie tiež uľahčíte.


Upcykling alebo modrým kontajnerom to končiť nemusí. Dajte baliacim materiálom druhú šancu

V kontajneroch často končia krabice, ktoré svojmu účelu poslúžili len krátko a nejavia žiadne známky skazy ani poškodenia. Ich odvoz a následná recyklácia potom vyvolá ďalšiu zbytočnú uhlíkovú stopu.

Využívajte preto baliace materiály, v ktorých Vám prišiel napr. výrobný materiál, namiesto toho, aby ste ich rovno vyhadzovali. Môžete ich znovu použiť na balenie Vášho tovaru, alebo z nich môžete svojpomocne či prostredníctvom iných firiem nechať vyrobiť kartónovú striž či iný výplňový materiál.

Použitým škatuliam a obalovým materiálom môžete nový život vdýchnuť aj inak. Venujete ich malým e-shopom, ktoré máte blízko. Iste nájdete miesta, kde ich radi znovu využijú. V Česku na tieto účely existuje web kamsnim.cz. Na webe ľahko vyhľadáte miesta či firmy, ktoré sú ochotné od Vás použité obalové materiály prevziať a ďalej ich využívať.

Niektoré obalové materiály môžu byť ďalej využité aj kreatívnym spôsobom. Venujte ich výtvarnému krúžku, či základnej škole. Samozrejme však až po predchádzajúcej dohode. :)A čo odpad vo firme? Triedite?

Ekologické zmýšľanie vo firme môžete premietnuť nielen do balenia tovaru, ale aj do zaobchádzania s odpadom. Triedite vy a Vaši kolegovia odpad na pracovisku?

Ak áno, tlieskame Vám. Pokiaľ nie, je najvyšší čas s tým začať. Uľahčite si triedenie s pomocou rôzne farebných vriec na odpadĎakujeme, že Vám na ekologickom balení a triedení odpadu záleží. Spoločne môžeme týmito zdanlivo malými krôčikmi pomôcť k veľkým zmenám k lepšiemu.Seznam produktů

Heureka Paketo.cz na Firmy.cz Ceska kavlita Platebni brana Asociace pro elektronickou komerci Shoptet partner

0800 801 100Volajte zadarmo, Po-pia 8:00-16:00

Dolní Jasenka 279
75501 Vsetín

Akcie a novinky e-mailomZľava 10 % na prvý nákup pri odbere noviniek.

Editácia, odhlásenie

Copyright © 2022 Paketo s.r.o. , Všechna práva vyhrazena.