Volajte zadarmo 0800 801 100, Po-pia 8:00-16:00

0

Obľúbené produkty:

0
Košík

0

0,00

Nakúpte ešte za {0} a získate {1} ZADARMO!
Menu

Strečky nielen na balenie tovaru

Dátum: 22.5. 2024


Stretch fólie alebo strečky sú základnou výbavou takmer každého expedičného skladu. Zvyšujú ochranu tovaru pred poškodením, zaisťujú vyššiu stabilitu tovaru na palete a zároveň sa jedná o veľmi flexibilný a cenovo dostupný obalový materiál. Môžu však slúžiť nielen na balenie tovaru, ale tiež napríklad ako ochrana vecí pri sťahovaní. Aké druhy existujú, podľa čoho odporúčame vyberať a čo je vo svete strečiek nového?Pokiaľ sa chystáte nakúpiť strečové fólie, budete určite vyberať:

Podľa spôsobu balenia - strojné / ručné

Strečové fólie existujú v prevedení na ručné balenie, alebo na balenie strojné. Líšia sa iba veľkosťou a dĺžkou návinu. Stretch fólie pre strojné balenie Vás teda budú zaujímať iba ak máte veľké logistické pracovisko a samozrejme stroj na stretch fólii. To sa môže hodiť, pokiaľ do strečovej fólie balíte viac ako 100 zásielok denne. Pre menšie e-shopy, či na balenie vecí pri sťahovaní, bohato poslúži Stretch fólia na ručné balenie.


Podľa šírky role

Štandardná šírka rolí strečovej fólie je 100 mm a 500 mm. Šírku vyberáte podľa toho, aké veľké zásielky balíte. Na balenie menších predmetov vám stačí strečka o šírke 100 mm, ktorej sa tiež niekedy hovorí „granát“. Pokiaľ však potrebujete strečkou omotať väčšie krabice, palety alebo napríklad nábytok, určite odporúčame siahnuť po 500 mm širokej rolke.Podľa hrúbky materiálu

Na štandardné balenie sa používajú strečové fólie s hrúbkou materiálu 20-23 mikrónov (my/mi/µm), čo je 0,020 - 0,023 mm. Všeobecne platí, že čím ťažšie predmety s pomocou strečky balíte, tým vyššiu hrúbku zvolíte. Naopak pri tovare, ktorý má nízku hmotnosť, Vám bohato bude stačiť strečová fólia s nižšou hrúbkou materiálu.


Výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo

V poslednej dobe sa však na trhu začali objavovať tzv. nano strečky. Hoci hrúbka materiálu môže byť aj polovičná oproti klasickej strečovej fólii, majú skvelé vlastnosti čo sa prieťažnosti aj pevnosti týka. S nano stretch fóliou teda na rovnaké množstvo balíkov, použijete oveľa menej fólie a ušetríte tak svojej peňaženke aj životnému prostrediu.


Nano stretch fólie s hrúbkou materiálu 12 my novo nájdete na našom e-shope. A to ako v šírke 100 mm ("granát"), tak v šírke 500 mm. Je možné ich nakúpiť už od 1 role, tak určite odporúčame vyskúšať. Budete milo prekvapení.Podľa farby

Pri výbere farby strečovej fólie buďte tiež obozretní. Nejedná sa totiž iba o estetiku. Čierne a biele strečky, vďaka tomu že nie sú priehľadné, umožňujú zachovať diskrétnosť a dokonca znižujú riziko krádeže. Avšak pozor, niektorí prepravcovia akceptujú iba transparentné, priehľadné stretch fólie.


Podľa ochranných vlastností

Potrebujete baliť do strechovej fólie, ale zároveň zaistiť vysokú ochranu tovaru pred nárazmi? V tom prípade odporúčame vyskúšať Stretch bublinkovú fóliu. Ide o bublinkovú fóliu s vlastnosťami strečovej fólie, a naopak.Čo ešte je dobré o strečkách vedieť?


Koľko strečky použiť na jeden balík?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Konkrétne množstvo stretch fólie sa môže líšiť pre každý balený tovar, ale aj podľa toho, akú stretch fóliu máte k dispozícii. Všeobecne sa dá povedať, že pokiaľ balíte ťažký tovar (napr. paletu so stavebným materiálom), použite určite pevnejšiu stretch fóliu a paletu omotajte viackrát. Ak balíte paletu s ľahším tovarom, môžete bez obáv využiť nižšiu hrúbku materiálu strečky a paletu obtiahnite len párkrát.


Odporúčame: Než u svojho dodávateľa objednáte väčšie množstvo stretch fólií, vyskúšajte si, ktorý typ najlepšie sedí Vášmu tovaru a spôsobu balenia. Každá streč fólie má inú mikronáž (hrúbku materiálu), prieťažnosť (o koľko je možné strečku natiahnuť oproti pôvodnému rozmeru na rolke) a ďalšie vlastnosti. Nemusí vždy znamenať, že nižšia hrúbka materiálu znamená horšiu kvalitu fólie. Môže sa jednať iba o rozdielny spôsob spracovania polyetylénu (PE), ktorý Vám môže byť na prospech (napr. je možné vďaka tomu strečku viac natiahnuť).


Potrebujete odvíjač?

Pokiaľ si so strečovou fóliou chcete uľahčiť prácu, určite by ste mali využívať odvíjač pre stretch fólie. Na našom e-shope ich máme niekoľko druhov. Odvíjač vyberajte podľa šírky rolky, s ktorou budete baliť. Pre 100mm streč fóliu využijete odvíjač jednodielny, na balenie s 500 mm širokou fóliou zase odvíjač dvojdielny. Skladom však máme aj sofistikovanejšie varianty, napr. odvíjač stolný alebo s brzdou.


Trieďte, re-cyklujte a up-cyklujte

Okrem toho, že použitá strečová fólia sa dá znovu využiť ako výplňový materiál (up-cycling), môžete ju bez obáv vytriediť do žltého kontajnera. Nielen strečové, ale aj bublinkové fólie sa vyrábajú z LDPE. Výsledkom ich recyklácie je regranulát, ktorý sa obvykle používa na výrobu nových fólií, najmä na výrobu odpadkových vriec.


Neviete si rady a potrebujete s výberom obalových materiálov poradiť? Neváhajte nás kontaktovať. Naše milé kolegyne na zákazníckej linke Vám rady pomôžu.


Seznam produktů

Heureka Paketo.cz na Firmy.cz Ceska kavlita Platebni brana Asociace pro elektronickou komerci Shoptet partner

0800 801 100Volajte zadarmo, Po-pia 8:00-16:00

Dolní Jasenka 279
75501 Vsetín

Akcie a novinky e-mailomZľava 10 % na prvý nákup pri odbere noviniek.

Editácia, odhlásenie

Copyright © 2022 Paketo s.r.o. , Všechna práva vyhrazena.