Volajte zadarmo 0800 801 100, Po-pia 8:00-16:00

0

Obľúbené produkty:

0
Košík

0

0,00

Nakúpte ešte za {0} a získate {1} ZADARMO!
Menu

Ako sa vyznať v typoch vlnitej lepenky?

Dátum: 8.4. 2024

Kartóny, vlnitá lepenka, 3VVL, 2VL,... tiež sa v tom strácate? Nevadí. V našom novom článku Vám poradíme, ako sa vo všetkých tých typoch vlnitej lepenky a papiera vyznať.


Čo to vlastne je tá vlnitá lepenka?


Vlnitá lepenka (často nazývaná aj kartónom, hoci toto pomenovanie nie je korektné) je papierový materiál skladajúci sa z niekoľkých vrstiev papiera, ktoré kombinujú hladké vrstvy papiera s vlnitou vrstvou papiera. Podľa počtu vrstiev sa potom rozlišujú jednotlivé typy vlnitej lepenky, ktoré detailnejšie popisujeme nižšie. Čím väčší počet vrstiev, vyššia gramáž a kvalitnejší druh papiera, tým je pevnosť vlnitej lepenky vyššia.


Vlnitá lepenka sa na výrobu krabíc používa najčastejšie, pretože práve vďaka vlnkám má tento materiál zaujímavé vlastnosti pri nosnosti a stohovaní krabíc oproti hladkej lepenke.


Pri výbere krabíc však nestačí sledovať iba rozmer a počet vrstiev. Kvalitu, pevnosť a odolnosť krabice určuje:

  • typ vlnitej lepenky
  • výška vlny
  • materiál, z ktorého sú jednotlivé vrstvy vyrobené

Preto sa môže stať, že na prvý pohľad rovnaká krabica z 3VVL zakúpená od rôznych výrobcov, sa líši svojou pevnosťou


Typy vlnitej lepenky:

Podľa počtu vrstiev papiera a vĺn sa vlnitá lepenka delí na jednotlivé typy. Tie taktiež určujú pevnosť materiálu.


Dvojvrstvová vlnitá lepenka (2VVL)

Jedná sa o najslabšiu lepenku s otvorenou vlnou. Slúži najčastejšie na ochranu povrchov, hrán a rohov. Tiež sa využíva ako výplňový, ochranný alebo dekoračný materiál a preložky medzi tovarom. Niekedy sa tiež používa označenie 2VL.Trojvrstvová vlnitá lepenka (3VVL)

Jedná sa o najtenšiu vlnitú lepenku bez otvorenej vlny. Najčastejšie používaný typ na výrobu krabíc a obalov menších rozmerov. Je vhodná na balenie ľahkých produktov. V našom sortimente nájdete širokú ponuku krabíc a boxov z 3VL, taktiež sa používa označenie 3VL.Päťvrstvová vlnitá lepenka (5VL)

Tento typ vlnitej lepenky je veľmi pevný. Je vhodný na balenie ťažkých výrobkov, ktoré sú citlivé na nárazy pri preprave a skladovaní. Používa sa  pre skupinové a prepravné balenie. Materiál sa využíva na výrobu krabíc väčších rozmerov s nárokom na vyššiu pevnosť, odolnosť a nosnosť. Na našom e-shope si môžete vybrať z mnohých rôznych krabíc z päťvrstvovej vlnitej lepenky, ktorá sa niekedy označuje aj ako 5VVL.Sedemvrstvová vlnitá lepenka (7VL)

Táto najsilnejšia vlnitá lepenka je extrémne pevná a odolná. Vhodná je pre priemyselné balenie extrémne ťažkých predmetov a ich exportné zasielanie. V štandardnej ponuke nášho e-shopu krabice z tohto materiálu nemáme, avšak na zákazku z tohto materiálu tiež vyrábame.
Najčastejšie využívané výšky vĺn


Výška vĺn zohráva dôležitú úlohu pri tlmení otrasov pri preprave. Čím vyššia vlna, tým vyššia bezpečnosť zásielky pri preprave.


Typy vĺn u 3VVL:

Typ vlny

Názov

Rozteč (mm)

Výška (mm)

Minivlna

F

1,9 - 2,6

0,6 - 0,9

Mikrovlna

E

3,0 - 3,5

1,5 - 1,8

Malá vlna

B

5,6 - 6,5

2,5 - 3,0

Stredná vlna

C

6,8 - 7,9

3,5 - 3,9

Veľká vlna

A

8,0 - 9,5

4,5 - 4,9


Typy vĺn u 5VVL:

Názov

Výška (mm)

FE

1,6 - 2,5

EE

2,5 - 3,2

EB

3,7 - 4,2

BC

6,5 - 7,2


Typy vĺn u 7VVL:

Názov

Výška (mm)

CAA

13,0 - 14,5Druhy materiálu papiera

V neposlednom rade je pevnosť a odolnosť vlnitej lepenky ovplyvnená materiálom, z ktorého sú jednotlivé vrstvy vyrobené. Existuje niekoľko druhov papiera, z ktorého je možné vlnitú lepenku vyrábať. Zhrnuli sme pre Vás tie najčastejšie využívané:


Kraftliner (KL)

Kraftový papier je veľmi kvalitný a pevný. Má hladký povrch a je typický svojou hnedou farbou. Pre svoj pekný vzhľad sa často využíva na štýlové balenie tovaru a produktov v prírodnom dizajne. Vďaka vysokému obsahu buničiny (celulózy, ktorá je primárnou surovinou) je papier pevnejší a viac odolný proti roztrhnutiu. Je tak ideálny do náročných a nepriaznivých podmienok. Skvele sa hodí na balenie ťažších predmetov a používa sa v zložení pevných vlnitých lepeniek, z ktorých sa vyrábajú krabice a boxy väčších rozmerov. Cenovo je Kraftliner najdrahší zo všetkých spomínaných materiálov.


Testliner (TL)

Testliner je hnedo-sivý papier, na ktorého výrobu sa z veľkého podielu používa recyklovaný papier. Vďaka tomuto zloženiu sa jedná o materiál nižšej kvality ako ten z buničiny. Má o niečo nižšie ochranné vlastnosti, odolnosť aj pevnosť. Tiež vzhľadovo nie je tak pekný, ako vyššie spomínaný kraftový papier. Cenovo je Testliner však výhodnejší a skvele sa hodí do zloženia vlnitých lepeniek na balenie ľahkých predmetov a na výrobu menších krabíc a boxov..


Podľa kvality a pomeru využitého recyklátu existujú rôzne typy Testlinera:

TL1 - najkvalitnější

TL2 - priemerná kvalita

TL3 - menej kvalitný

TL4 - najmenej kvalitný


Schrenz (šedák)

Schrenz je najmenej kvalitný šedý papier, ktorý je vyrobený zo zberového papiera. Má najnižšiu gramáž a najčastejšie sa používa na výrobu vnútornej vlnitej vrstvy, ktorá pri bežnom využívaní krabíc nie je viditeľná.


V zložení jednotlivých typov vlnitých lepeniek sa rôzne kombinujú vyššie uvedené materiály. Platí, že čím nižší podiel recyklátu a vyššia gramáž papier má, tým je vlnitá lepenka, ktorá sa z neho vyrába, pevnejšia, odolnejšia, ale zároveň aj drahšia.


A čo hladká lepenka (kartón)?

Hladká lepenka (ktorá už je slovom kartón označovaná správne) je v podstate papier s vysokou gramážou. Neskladá sa z jednotlivých vrstiev, tak ako lepenka vlnitá, ale vyrába sa zlisovaním zmesi celulózy a zberového papiera. Hladká lepenka sa používa na výrobu menších krabičiek alebo na väzbu kníh. Nemá totiž také dobré vlastnosti pri nosnosti a stohovateľnosti, ako lepenka vlnitá.Kartónové krabice a obaly z vlnitej lepenky vyberajte na našom e-shope Paketo.sk. S výberom Vám radi poradíme. Kontaktujte nás.

Kartonáž a výrobky z vlnitej lepenky vyrábame aj na zákazku. Naša spoločnosť t Paketo.group je spoľahlivým dodávateľom kartonáže s viac ako dvadsaťpäťročnou tradíciou. Zašlite nám svoj dopyt.


Seznam produktů

Heureka Paketo.cz na Firmy.cz Ceska kavlita Platebni brana Asociace pro elektronickou komerci Shoptet partner

0800 801 100Volajte zadarmo, Po-pia 8:00-16:00

Dolní Jasenka 279
75501 Vsetín

Akcie a novinky e-mailomZľava 10 % na prvý nákup pri odbere noviniek.

Editácia, odhlásenie

Copyright © 2022 Paketo s.r.o. , Všechna práva vyhrazena.